Mi is az a Luna jóga?
A Luna-jóga kitalált szóösszetétel, amit Adelheid Ohlig jógaoktató, valamint Jutta Rühl-Thomas pszichológus találtak ki. A latin Luna szó Holdat jelent, ami az ősi női elvet jeleníti meg. A Holdhoz fizikális szinten az ösztrogént lehet hozzárendelni, ami a legnőiesebb hormon. A szanszkrit jóga szó jelentése magyarul egységet, egyesülést jelent. A jóga olyan módszer, amely hozzáfér az emberi természet mélyrétegeihez. Célja az emberek megszabadítása a felesleges zavaroktól és fájdalmaktól, az elme és az érzelmek lecsendesítése és megtisztítása által.
A Luna-jóga tehát a női egység, a nőiesség megerősítését célzó gyakorlatok sorozata, amiben nagy szerepet kapnak a speciális jógatechnikák: testgyakorlatok (ászana-k), légző gyakorlatok (pránajáma-k), kéztartások (mudra-k), testzárak (bandha-k) és a relaxációs, imaginációs technikák (jóga nidra).
Hogyan hat a Luna-jóga?
A Luna-jóga alapja a Hatha jóga. A Hatha jóga testgyakorlatai (ászanái) közül kiválasztották azokat, amelyek leginkább a medence vérellátását, energiáját fokozzák. Alapvető különbség a Hatha és Luna jóga között, hogy a Luna jógában nincsenek álló gyakorlatok. A jóga ászanákat, hason-, oldalt-, hanyatt fekve, ülve, guggolva valamint térdelő helyzetben végezzük. Az ászanák azonban nem testgyakorlatok, nem tornagyakorlatok. Az ászanák olyan testpozíciók, amik fejlesztik a (test) tudatosságot, a koncentrációt, a relaxációs képességet. A Luna-jóga nyújtó és lazító, valamint hát és hasizom erősítő gyakorlatait lassan és egyéni légzésritmusban végezzük. Ezek a finom érzékelési jógagyakorlatok a testérzésünket növelik. Nem csak izom- és inmozgásokat fedezünk fel, hanem egyre inkább megtapasztaljuk testünk mélyebb rétegeit. Érzékünk alakul ki belső szerveinkhez. Megtanuljuk elhagyni azt a szokásunkat, hogy magunkat a rajtunk áthaladó érzelmeinkkel és agyunk állapotával azonosítsuk. A Luna jógában alkalmazott légző gyakorlatok (pránajáma) és kéztartások (mudrák) is a hasüreg vérellátását fokozzák, oldják a medencében kialakult energia blokkokat. Az ászanákon, a légző gyakorlatokon és a kéztartásokon túlmenően a Luna jóga is alkalmazza a testzárak (bandhák) mozgatását. A bandha szó jelentése: tartani, összeszorítani, lezárni. A bandhák célja, hogy a test meghatározott területein aktivizálják az energia áramlását. A Luna jógában csak a Múla Bandhával, azaz a gát összehúzásával, izmainak erősítésével foglalkozunk.
A jógaóra felépítése
A 1 órás foglalkozás minden esetben ráhangolódással kezdődik, aminek célja, hogy megfigyeljük testérzéseinket, ellazítsuk izmainkat, lecsendesítsük az elmét és testileg, szellemileg, lelkileg is felkészüljünk a jóga órára. A ráhangolódást a bemelegítés követi, ami az ízületek átmozgatásából áll. Egyes irányzatok szerint az energia (prána) áramlása leginkább az ízületekben akad el, ezért a bemelegítés az energia áramlásának a kiegyensúlyozására szolgál. Majd maguk a jóga ászanák következnek, fűszerezve néhány légző gyakorlattal, mudrával, imaginációval. Az óra minden esetben relaxációval zárul.
Kinek ajánlható?
Nők esetében kiválóan használható:
- erős menstruációs fájdalmak esetére
- ovuláció serkentésére,
- fogamzó képesség erősítésére
- megakadályozhatja a pete beágyazódását
- nemi vágy fokozására
- ciszták, miómák lecsökkentésére, elmulasztására,
- endometriózis visszahúzódására, elmulasztására,
- menstruációs ciklus beállítására,
- változó kor problémáinak kezelésére, a panaszok enyhülnek vagy egyáltalán nem lépnek fel
- serkentheti a vérzést
- hormonrendszer kiegyensúlyozására
- erősíti a medencealap, a méh, a kötőszövet izmait
- rákos elfajulások fejlődhetnek vissza
A fentiekből az a benyomás keletkezik, hogy ez leginkább nőknek szóló jóga. Azonban ez nem teljesen így van. A gyakorlatok a nemi szervek és a hasüreg vérellátását fokozzák és javítja medence mozgékonyságát.
Ebből kifolyólag a Luna-jóga ajánlható férfiaknak is:
- a spermaképződés elősegítésére,
- prosztata problémák leküzdésére.
Kinek nem ajánlható?
A Luna jóga nem ajánlott:
- várandós kismamáknak
- kóros nagy mennyiségű vérzés esetén
- csípő protézis esetén
- súlyos csontritkulás esetén
- porckorongsérv esetén
- menstruáció időszaka alatt, magas vérnyomás és szívelégtelenség estén a fordított testhelyzeteket nem lehet végezni